Wstecz do pierwszego kroku

Promila alkoholu we krwi

Licznikpromili to online alkohol tester, który pomoże ci obliczyć, za jaki czas po spożyciu napojów alkoholowych opadnie poziom alkoholu w twojej krwi do 0 promile.

Aby obliczyć poziom promila alkoholu we krwi, zastosuj następujący wzór do obliczenia. Ilość spożytego alkoholu w decylitrach pomnóż przez procent alkoholu, który jest zawarty w alkoholu i wydziel przez swoją masę pomnożoną przez stałą (dla kobiet stała wynosi 0,49, dla mężczyzn 0,58). Jak widać, obliczenie promila jest stosunkowo łatwe. Zawsze uważaj na alkohol resztkowy w krwi, który na wypadek kontroli może zostać zmierzony nawet następnego dnia. W Polsce i Republice Czeskiej zgodnie z prawem musi mieć kierowca zerowy poziom alkoholu we krwi, w odwrotnym wypadku grozi mu kara.

Przykłady objawów w zależności od wysokości promili alkoholu we krwi:

0,5 promila

Nieznaczne zaburzenia równowagi oraz euforia i obniżenie krytycyzmu, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaburzenia widzenia
Mając pół promil alkoholu we krwi zazwyczaj powoduje wesoły nastrój, chcemy się bawić w towarzystwie.

1 promila

Z jedną promila gwałtownie wzrasta nasza pewność siebie i odwaga, ale równocześnie pogarsza nam równowagę i osąd. Może sam znasz te tajemnicze siniaki i otarcia, które pojawiają się następnego dnia (mogą pochodzić od tańca na stole lub innych numerów artystycznych czy akrobatycznych). Następnym szokiem mogą być wysłane smsy czy różne wiadomości, posty i fotografie w sieciach społecznościowych.

2 promila

Koło drugiego promila tak rzekomo „wyłączamy się“. O ile od razu nie zaśniesz, jesteś narażony na poważniejsze obrażenia, ponieważ nasze umiejętności motoryczne całkowicie cię opuściły. Na tym etapie nie ma większego sensu próba utrzymania się na nogach, rękach, krześle lub stole. Niektóre osoby mogą działać agresywnie lub popełniać różne przestępstwa w tym czasie.

3 promila i więcej

Jeżeli masz we krwi trzy lub więcej promila alkoholu, udało Ci się zatruć alkoholem. Jesteś narażony na ryzyko zatrzymania akcji serca, uduszenia, utonięcia lub zjedzenia przez tygrysa.
Zaletą jest to, że jeśli w końcu przeżyjemy, zwykle nic nie pamiętamy.  To jednak w większości nie dotyczy otoczenia, i dlatego zawsze pij z umiarem i po spożyciu alkoholu nigdy nie siadaj za kierownicę.

 

 

Pobierz aplikację